Tomasz Stachura

Nurkowanie od zawsze było moją największą pasją. Potem pasją stało się tworzenie sprzętu, który uczyni nurkowanie przyjemniejszym i bezpieczniejszym. Pasja ta bardzo szybko przerodziła się w prace i stąd powstała Firma Santi. Od samego  początku,  nawet wtedy  kiedy nasze skafandry zaczęły sprzedawać  się na całym Świecie a Firma  rozrastała  się w szybkim tempie, przyrzekłem sobie, że nigdy nie zatracę radości nurkowania i nie poświęcę się w całości biznesowi.  Obietnicy tej trzymam się do dziś, nurkuję coraz więcej i w coraz ciekawszych miejscach i prawie zawsze zabieram ze sobą aparat  fotograficzny  aby pokazać piękno podwodnego Świata. Moim ulubionym akwenem jest Morze Bałtyckie, z uwagi na olbrzymią liczbę wraków. Zarówno stalowe kolosy jak i drewniane relikty przeszłości to mój ulubiony temat w fotografii podwodnej. Specjalizuję się w fotografii głębokich wraków. Interesuje mnie ich historia oraz staram się dbać o zachowanie ich dla potomnych. Wykonałem tysiące podwodnych zdjęć bałtyckich wraków, ale także wielu jaskiń na różnych kontynentach.

Moje zdjęcia publikowane były w   National Geographic a moja mozaika wraku Marsa znalazła się na nawet na okładce tego czasopisma. To bardzo pomaga w organizowaniu kolejnych wypraw i nurkowań.

Jednak nurkowanie to nie tylko moje hobby. Jestem również współzałożycielem międzynarodowej konferencji Baltictech poświęconej promocji nurkowania wrakowego na Morzu Bałtyckim. W ramach tych działań, wraz z grupą  bałtyckich nurków, podejmujemy działania mające na celu ochronę wraków przed ich dalszą degradacją oraz udostępnieniem ich dla nurków.  Wraz z telewizją Canal + oraz Discovery nakręciliśmy już ponad 20 odcinków pokazujących piękno i opisujących historię najciekawszych wraków Bałtyku

W roku 2020 odkryliśmy na Ławicy Słupskiej wrak statku SS Karlsruhe, który wg niektórych informacji, mógł przewozić wiele cennych zabytków z Prus Wschodnich w tym może nawet Bursztynową Komnatę. W latach 2020-2021 wykonaliśmy tam  szereg nurkowań i zorganizowaliśmy największą w naszej historii ekspedycje,  jednak zagadka do dziś nie została rozwiązana. Kanał National Geographic  nakręcił o tych badaniach cały film i jest on emitowany w 5 edycji serii „Drain the Ocean”

Tematem, który stał się dla mnie bardzo ważny, a może najważniejszy  jest Projekt  “SANTI Odnaleźć Orła” – długoterminowy projekt mający na celu odnalezienie wraku okrętu podwodnego “Orzeł”(ORP Orzeł) utraconego na Morzu Północnym w 1940 r.

Bardzo liczę, że kiedyś uda się rozwiązać tę najciekawszą zagadkę Drugiej Wojny Światowej.

Zapraszam do obejrzenia galerii moich zdjęć.

Strona domowa

Santi odnaleźć Orła

Santi Diving

BalticTech