Bartosz “Niemy” Stróżyński

Fotograf i filmowiec podwodny, Antarctica expedition leader, kompozytor, autor tekstów, lider zespołu Nieme Kino, producent projektów multimedialnych.

Już nawet nie pamiętam od kiedy nurkuję, ale moja coraz dłuższa siwa broda wskazuje, że czas płynie nieubłaganie. Jestem zafascynowany Arktyką i Antarktyką oraz rzekami i w tych miejscach głównie wchodzę do wody. Specjalizuję się w zimowych produkcjach filmowych i fotograficznych, fotografii wodnych ssaków, fotografii podwodnej gadów. Oprócz filmu i fotografii podwodnej zajmuję się również muzyką. Jeśli ktoś miałby ochotę zapoznać się z moją twórczością, to zapraszam do posłuchania płyty Niemego Kina Najsmutniejsze auto w okolicy, której jestem autorem i producentem. (www.niemekino.com.pl)

Film, muzyka i fotografia od wielu lat są moim paliwem i popychają mnie do przodu, w różne ciekawe obszary artystyczne, takie jak np. projekt Trzy Sztuki w Antarktyce (www.trzysztuki.pl), którego to przedsięwzięcia jestem pomysłodawcą i producentem. Osobom zainteresowanym fotografią podwodną i dalekimi podróżami polecam moje książki: AntArktyka. Podwodne zauroczenie, wydaną przez National Geographic w 2014 roku oraz Trzy Sztuki w Antarktyce, wydaną przez Bezdroża w 2018 roku. Tym, którzy chcieliby doświadczyć jedynej w swym rodzaju podwodnej interakcji z lampartem morskim i krabojadem foczym w wyjątkowo artystycznej oprawie, polecam film dokumentalny Trzy Sztuki w Antarktyce, którego jestem producentem, reżyserem i autorem zdjęć podwodnych. Polecam również krótsze formy. Pisuję artykuły o nurkowaniu i fotografii podwodnej publikowane w kraju i za granicą, między innymi w Magazynie National Geographic, Scuba Diver Through the Lens, Scuba Diving Magazine, X-Ray Mag, Sport Diver, Magazyn Przyrodniczy Salamandra.

Ponieważ życie artysty nie jest łatwe i wymaga dużej odporności na porażki, należy zawsze doceniać każde, nawet najmniejsze oznaki uznania płynące od odbiorców. Miałem ogromne szczęście być nagradzanym w wielu prestiżowych konkursach, między innymi w International Photography Awards, Por el Planeta Competition, Siena International Photo Awards, GDT European Wildlife Photographer of the Year, Wielkim Konkursie Fotograficznym National Geographic czy konkursie Nagroda Magellana. Za każdym razem była to dla mnie duża satysfakcja, możliwość spotykania bardzo ciekawych ludzi, ale również silne zobowiązanie, impuls do kolejnych działań.

Fotografia, obraz mają ogromną siłę oddziaływania. Trudno sobie wyobrazic współczesny świat bez zdjęć. I nawet jeśli często mamy już przesyt, wydaje się, że prawie wszystko zostało pokazane, to warto sobie wtedy zadać pytanie, jak wielu ludzi NAPRAWDĘ to zobaczyło… Natura to wolność i piękno. Naszą rolą jest nie tylko robienie zdjęć, ale także, a może przede wszystkim „zarażanie” odbiorców pięknem fotografowanego świata. Jestem przekonany, że urok przyrody ma siłę, a stykanie się z pięknem zostawia w nas ślad, ślad, który może zmieniać nas i nasze otoczenie na lepsze.

.

Zapraszam do obejrzenia galerii moich zdjęć oraz na stronę

www.fimufo.com