Sławek Paćko

Nurkuję od 1978 r., zrobiłem wówczas swój pierwszy kurs P1 (wtedy się to nazywało “jedna gwiazdka CMAS) w Warszawskim Klubie Płetwonurków. Formalnie, techniczne nurkowania rozpocząłem  od 1999 r. kiedy ukończyłem kurs full TMX IANTD we Francji. Wcześniej były jaskinie tatrzańskie ale to raczej w ramach aktywności speleologicznej w Warszawskim Klubie Speleologicznym. Filmowaniem pod wodą zająłem się przez przypadek, w zasadzie “niechcący”. Pracowałem jako zabezpieczenie planu filmowego przy projekcie X z Bogusławem Lindą. W Egipcie okazało się, że żaden z profesjonalnych operatorów (było ich w ekipie dwóch, ale żaden nie był nurkiem) nie jest w stanie robić zdjęć pod wodą. Namówili mnie abym to zrobił za nich. Oni planowali sceny i ujęcia na powierzchni, a ja dostałem sprzęt i próbowałem zrealizować plany powierzchniowe pod wodą. Wciągnęło mnie totalnie! 

Później sytuacja rozwijała się lawinowo, kolejne kamery, obudowy, światła i próby wciągnięcia tego pod wodę w każdy dostępny lub i niedostępny zakamarek. Przyznaję, że bardziej interesują mnie ludzie pływający w tych zakamarkach (jaskinie, wraki, zalane kopalnie, dno Hańczy itp.) niż kolorowa flora i fauna. Filmowanie pod wodą to obecnie moja pasja, której poświęcam dużo czasu.
Kilka lat temu zmieniłem kamerę video na aparat z możliwością kręcenia filmów, był to Sony NEX7. Od tego czasu zaczęła się moja przygoda z robieniem zdjęć pod wodą. Obecnie staram się robić obie rzeczy na raz. Praktycznie z każdego nurkowania przynoszę zarówno materiał filmowy jak i zdjęcia.
Aktualnie używam aparatu Sony a6500 z obudową Nauticam oraz stałe światło od Big Blue. Używane obiektywy to Zeiss Touit 12mm f/2.8 i Sony SEL10-18mm f/4. Z racji tego, że filmuję nie używam światła błyskowego. 

I to chyba byłoby na tyle ….. zapraszam do obejrzenia mojej galerii

 

Link do Vimeo