Brunon Waligóra

”Świadomość piękna podwodnego świata jest dla dziecka pasją całego życia…”
Jest to myśl, która kierowała moim życiem od kiedy tylko pamiętam. W wieku 9 lat rozpocząłem przygodę z akwarystyką. Dzisiaj mam już siwą głowę lecz nadal godzinami przesiaduję przed taflą szkła dzielącą mnie od cudownego świata rafy koralowej.
Nurkowanie stało się dla mnie sposobem na obcowanie z podwodną fauną i florą w naturze, gdzie mogę poczuć ów świat niejako wszystkimi zmysłami naraz. Nieodłącznym towarzyszem moich podwodnych wypraw jest aparat fotograficzny, który pozwala wszystkie te cudowne doznania utrwalić nie tylko w pamięci, ale też na filmach i fotografiach. Życie pod wodą jest dla nas ludzi okryte tajemnicą, często nie rozumiane i źle traktowane, gdzie nierzadko woda staję się po prostu śmietniskiem. Brak świadomości piękna, złożoności i delikatności życia oraz procesów biochemicznych zachodzących w wodzie jest czynnikiem powodującym, że to środowisko ginie w swej czystej postaci. Mam nadzieję przy pomocy zdjęć, filmów i edukacji nieść przesłanie, które być może pewnego dnia spowoduje, że ludzie zaczną wodę i zawarte w niej życie traktować i szanować na równi ze swoim.
Fotografia podwodna jest też niezwykle trudna. Żadnej sceny nie da się powtórzyć tak samo, warunki zmieniają się co kilka sekund. Wszystko dzieje się niezwykle dynamicznie, a przy tym trzeba też zachować wszystkie procedury bezpiecznego nurkowania, często w bardzo wymagających warunkach. Ogromnym wyzwaniem jest fotografia makro w morzu zwierzaczków zwykle o rozmiarach zaledwie kilku milimetrów, gdzie towarzyszy prąd i rozkołys wody.
Pamiętajcie !
„Szklanka życia musi być zawsze do połowy pełna, nigdy zaś do połowy pusta”.
Szukajmy przygody, wyzwań i uczmy się świata.
Sprzęt: Sony DSC-RX100 M5 w obudowie Ikelite z lampami Inon D2000
Grip i ramiona od Flex-Arm

Linki:
Strona www
Facebook
Instagram